måndag 18 juli 2022

Goda rån är dyra

 


Våra pensionärer blir äldre men de är allt bra i farten ändå. Den här gången är det inte så mycket för att råna för egen räkning. Nej, här ska vi rädda landsbygden som är bra även om det inte finns några former av bekvämligheter eller hjälp.

Att bli stannad av tre damer i övre 80-års åldern i poliskontroll är nog det mest dråpliga. Ja, men ibland är realism att köpa bokens orealism.

Det var lika charmigt som innan och jag gillar mina lite äldre brottslingar. Vi får väl se om de dyker upp igen. 

söndag 17 juli 2022

En smakebit på søndag: Ru av Kim Thúy.

 



Den norska bokbloggen Betraktninger håller i En smakebit på søndag där tanken är att vi ska dela med oss en del av en bok vi läser just nu. Det ska inte innehålla något allt för avslöjande. 


Jag är nog ganska sen på bollen med att börja läsa Kim Thúy. Det är intressant att läsa om hennes skildring för att det är ändå ett ganska okänt kapitel inom historiegenren. Vietnam fram till krigets slut känner jag till men sedan är det ändå ganska bortglömt. Jag tycker om den hittills. Jag läser den som e-bok så detta är sidan 8 min version. Familjen kommer att hamna i Kanada där många asiatiska grupperingar finns. 






torsdag 14 juli 2022

Löparen av Gustafson-Kant

 



Solbritt Andersson, kriminalkommissarie som bor ute i Roslagen på Singö och arbetar i Norrtälje, är en envis kvinna. Trots att hon fått ett nej av sin chef att utreda ett gammalt fall med en försvunnen kvinna så måste hon nysta i alla fall. Solbritt utreder Lindas försvinnande. Det är tre år sedan Linda försvann men ibland knyts nya upptäckter till fall fortare än man tror. 

Jag gillar Solbritts familj och jag gillar att hon har ett normalt liv. Det är inte timmar av klassisk musik och whiskeydrickande. Visserligen har hon lite problem med sin dotter men resten av familjelivet och vänner finns där. Det är uppfriskande med en karaktär som verkar vara människa och inte en särling som andra skyr. Det var trevlig läsning som alltid. 

onsdag 13 juli 2022

Blodspengar av Gustafson-Kant



Solbritt Andersson, kriminalkommissarie i Roslagen, bor på Singö men arbetar i Norrtälje. Det är svårt för henne att låta bli att ta det lugnt. Det borde hon eftersom hon har skadats i tjänsten och ska befinna sig i konvalescens. Det blir inte bättre av att hennes mamma blir sjuk och att hennes man Rune är allmänt upprörd över just detta. 

Solbritt försöker ta det lugnt och minns tillbaka till sitt första fall för länge sedan i Fruängen. Men Norrtälje är en ort med hårda fall och en fot dyker upp i en fiskodling. Det är inte lätt alla gånger att vila upp sig.

Jag tycker mycket om Gustafson och Kants böcker om Solbritt. De är lite lagom lätta och ibland känns det som att jag har jobbat med både en Solbritt och en Rune. Så kan det vara och båda är lika rara. Jag missade denna och snubblade över de två senaste i serien av en slump. Man vet aldrig när det kommer nya. Det fick mig att börja läsa lite igen. Min svacka under pandemin verkar vara lagom bortblåst. 

 

torsdag 26 maj 2022

Shadow and bone av Leigh Bardugo

 


Jag tror det var mitt under pandemin som Netflix släppte första säsongen av Shadow and Bone. Jag har fortfarande inte sett den men en dag kommer jag väl också dit. I alla fall handlar det om Grishaverse. Det är ett magiskt Ryssland men med vapen och luftskepp. En fantasyberättelse i en värld som befinner sig någonstans mellan 1914 och idag men med rötter i dåtiden. 


Här lever Alina Starkov. Hon är föräldralös och som de flesta andra och som sin bäste vän Mal. De bestämmer sig för att bli soldater båda två och Mal blir en vanlig soldat medan Alina blir en kartläggare. Det är en viktig position. När de tar sig igenom det stora mörkret så händer något. Alina börjar skina som en sol. Det gör att hon måste träffa kungen. Hon är en Grisha och något så ovanligt som en Solmästare. Det gör att hon blir utvald att tillhöra den magiska eliten och träffar så på Skuggmästaren. Han som leder Gisha och kan sammankalla mörkret. De två ska rädda Ratkva eller?


Det är en bra början men jag hade lite svårt att läsa vidare. Kanske för att det är så där skrivet även på engelska. Många verkar älska böckerna men jag måste säga att jag tycker de var så där. Ibland överraskar valet av ungdomsböcker till filmatiseringar mig starkt. Jag hade hellre sett andra bokserier. En dag kanske blir det så.

Enter the Grishaverse with book one of the Shadow and Bone Trilogy by number one New York Times-bestselling author, Leigh Bardugo. Perfect for fans of Laini Taylor and Sarah J. Maas. Now with a stunning new cover and exclusive bonus material: A lost letter from Mal, The Tailor (a Genya story) and a Q&A with Leigh Bardugo. Soldier. Summoner. Saint. Orphaned and expendable, Alina Starkov is a soldier who knows she may not survive her first trek across the Shadow Fold - a swath of unnatural darkness crawling with monsters. But when her regiment is attacked, Alina unleashes dormant magic not even she knew she possessed. Now Alina will enter a lavish world of royalty and intrigue as she trains with the Grisha, her country's magical military elite - and falls under the spell of their notorious leader, the Darkling. He believes Alina can summon a force capable of destroying the Shadow Fold and reuniting their war-ravaged country, but only if she can master her untamed gift. As the threat to the kingdom mounts and Alina unlock



lördag 21 maj 2022

Balladen sångfåglar och ormar av Suzanne Collins

 



Ja, ibland ska man skriva prequels och ibland kanske inte. Jag är kluven till den här. Vi möter Coriolanus Snow som en ung man. Hans familj är en gammal anrik familj men de är väldigt fattiga. Den unge Snow går på akademin och han oroar sig ganska mycket för sitt rykte. En dag kommer de på att de ska genomföra spelen annorlunda. Det ska komma deltagare från de olika distrikten men samtidigt ska det bli svårare. De duktigaste eleverna ska komma på hur man gör. Det är så som Coriolanus börjar tänka på hungerspelen. 

Det är också så han blir mentor åt av spelarna från distrikt 12. Fördelen med henne är att hon kan trollbinda sin publik. Nackdelen är att hon delvis trollbinder även honom. Till skillnad från trilogin är det inte mycket till spel och man kan märka hur de tar form. Snow visar de hårda och ganska otäcka tendenser han har senare i livet. Hans farmor odlar rosor och hans kusin ser ut som en katt i ansiktet. Han går också över lik för att få som han vill. 

Det är en helt okej bok men jag har svårt att känna för Snow. Han är en ganska otäck karaktär både som ung och som gammal. Det går att hoppas på mycket men hans liv känns utstakat från det att vi börjar läsa. Jag undrar om det blir en film eller inte av detta. Kanske blir det en och då får vi se hur den tolkas. 

tisdag 3 maj 2022

Tisdagstrio: Maj (en bok på varje bokstav i månadens namn)

 


Varje vecka ställer Ugglan & Boken upp med en trio. Den har olika teman och denna vecka är det passande nog Maj, en bok för varje bokstav. Här är mina förslag.




1. Min typ brorsa av Johanna Lindbäck. Jag tycker mycket om Lindbäcks sätt att skriva och är man lite yngre är de väl passande. Det är liksom saker man tänker på i yngre åldrar. 

2. Ashimas bok av Caroline Giertz. Detta är en udda bok men jag tyckte mycket om den. Den handlar om änglar som väljer att leva bland människor. Ashima däremot verkar vara som guds hustru som valt människorna. 

3. Jag är tyvärr död och kan inte komma till skolan idag av Sara Ohlsson. Dåligt mående finns i alla åldrar och det är bra att böcker för unga behandlar det på deras sätt. 



tisdag 26 april 2022

Tisdagstrio: 1800-talet

 



Varje tisdag kommer ett tema upp hos Ugglan & Boken. Svaren ska bestå av en trio på olika sätt. Hur man tolkar temat är upp till en själv. I detta fall är 1800-talet som gäller.









1. En herrgårdssägen av Selma Lagerlöf. Denna är publicerad under 1800-talets sista år. Det är en skröna som så många av Lagerlöfs böcker. Den handlar om Gunnar som i sin ungdom blir sinnessjuk och om Ingrid som hittar sin väg till hans gård. Deras vägar har korsats flera gånger under många år. 


2. En julsaga av Charles Dickens. Att Ebenezer Scrooge är en speciell man håller nog de flesta med om. Han älskar pengar och är nog sinnebilden av en snål person. Dickens val att använda spöken här och där och lite andar måste ha varit något nytt gällande jul. Den är lättläst och kanske en av Dickens mest lättillgängliga.


3. Förnuft och känsla av Jane Austen. Systrarna Dashwood är varandras speglar och står för mycket av tidens ideal, både det bildade och det vilda. Jag tycker mycket om den här boken som utspelar sig under tidigt 1800-tal och som har kriget som bakgrund. Att pengar är viktigt märks och att ha lyxen att gifta sig av kärlek få förunnat. 

tisdag 19 april 2022

Tisdagstrio: Tre

 



Varje tisdag ställer Ugglan & Boken upp ett tema. Svaret ska komma i tre. Hur man tolkar temat är upp till en själv. I detta fall är temat tre. 






1. Bara tre kan leka så av Denise Rudberg. Det är tredje delen i Rudbergs serie om Marianne Jidhoff. Den är ganska trevlig och lite annorlunda. Det finns alltid ett mord men det är liksom okej för karaktärerna att ha egna liv utanför jobbet. 


2. Drottningoffret av Hanne-Vibeke Holst. Detta är sista delen i trilogin om Charlotte Damgaard, de danska socialdemokraternas påläggskalv. Jag har inte läst boken men borde för jag tyckte att de övriga var bra. 


3. Nyckeln av Mats Strandberg och Sara Bergmark Elfgren. Detta är sista boken i trilogin om häxorna från Engelsfors. Den kanske inte riktigt lika bra som del 1 och del 2 men den binder samman handlingen och jag tycker mycket om serien. Den är annorlunda än andra ungdomböcker skrivna i Sverige och det är bra. 

måndag 18 april 2022

Hjorton och hjärtan av Eva Swedenmark och Annica Wennström

 



Det var ett tag sedan jag läste om familjen i Östersund och restaurang La Stella. Det har gått ett tag och Mario ska starta en filial i Åre. Liselottes nya man är allt annat än rolig och Liselottes föräldrar och syskon håller på att strula i sina förhållanden också. Som grädden på moset är Marios nya förhållande inte heller stabilt. 

Sandra och Elias tar sina första steg in i vuxenvärlden men de är också förvånade över föräldrarnas och de andra vuxnas beteenden. 


Det var charmig läsning och det är trots allt bok 5. Det finns en julroman och en del sex också. Kanske dags att ta tag i dem. Jag tycker om att läsa klart serier. Det är inte djup litteratur men jag underhålls en del under vägen.